MimariBirçok ödül sahibi uluslararası bir mimarlık firması olan Swanke Hayden Connell Architects, 1986 yılından bugüne dek Türkiye’de faaliyet göstermekte ve 1995’ten bu yana da Swanke Hayden Connell Mimarlık A.Ş. adı ile resmi olarak çalışmaktadır. Kent merkezinde, birçok yerel proje ile birlikte uluslararası ofis yatırımlarına liderlik eden 2 projeyi, İş Bankası Kuleleri ve Tekfen Tower’ı tamamlamıştır. SHCA, son altı yıldır, Londra ofisi ile kurduğu güçlü işbirliği ile farklı yelpazelerde proje tasarımı hizmeti yürütmektedir. Bu projelerden bazıları; Coleman Street, Central Notts Hospital, Jennie Lee Building gibi Londra’da takdir toplamış uluslararası projelerdir.

GENEL ÖZELLİKLER

TESLİM TARİHİ
Aralık 2016
BİNA AÇILIŞ TARİHİ
İNŞAAT ALANI
53.000 m2
KİRALANABİLİR ALAN
24.500 m2
KAT NO. OF FLOORS
27 OFİS KATI
BRÜT KAT ALANI
NET KAT ALANI
BRÜT KAT YÜKSEKLİĞİ
4 m
ISITMA - SOĞUTMA SİSTEMİ
4 BORULU FCU
ASANSÖR SAYISI
6 YOLCU+1 SERVİS+ 2 OTOPARK ASANSÖRÜ
KAPALI OTOPARK SAYISI
KAT BAŞINA DÜŞEN OTOPARK SAYISI
ÇEVREYE DUYARLILIK
GOLD LEED SERTİFİKA ADAYI
YAPI GENEL
Uygulama işlerinde kullanılacak tüm malzemeler Türk Standartlarına, ilgili Bayındırlık Şartnamelerine ve ilgili alanlarda ulusal normlara uygun olacaktır.
CEPHE İŞLERİ
Dış cephelerde giydirme cephe sistemi uygulanacaktır. Dış cephe yüksek ısı ve ses yalıtım özelliklerine sahiptir.
DUVAR İŞLERİ
Bağımsız bölümler arası bölücü duvarlarda gaz beton veya alçıpan duvar. Depo duvarlarında gaz beton veya alçıpan duvar. Ortak kullanım alanlarında gaz beton ve alçıpan duvar kullanılacaktır. Ofis ile kat holleri arasında cam bölme duvarlar kullanılacaktır.
DÖŞEME KAPLAMALARI
Bağımsız bölümlerin zemini, yükseltilmiş döşeme yapmaya uygun kotta betonarme yüzey olarak bırakılacaktır. Yükseltilmiş döşeme mal sahibi veya kiracı tarafından yapılacaktır. Ortak kullanımdaki sosyal alanlarda mimari projeye uygun malzemeler (doğal taş, halı, seramik, ahşap vb.) kullanılacaktır. Kapalı otopark ve depo alanlarında yüzey sertleştirici ve tozuma önleyici uygulanacaktır.
DUVAR KAPLAMALARI
Bağımsız bölümlerde duvarlar gaz beton üzeri sıva yapılmış veya alçıpan duvar olarak teslim edilecektir. Tüm asansör hollerinde PVB cam panel kaplama, altında sıva ile dekoratif boya veya brüt beton kullanılacaktır. Ortak kullanımdaki sosyal alanlarda mimari projeye uygun olarak ahşap, doğal taş, sıva üzeri boya, pvb cam kaplama vb. malzemeler kullanılacaktır. Tüm servis ve yangın kaçış koridorlarında brüt beton üzeri boya uygulanacaktır.
KAPILAR
Bağımsız bölüm giriş kapıları mal sahibi veya kiracı tarafından yapılacaktır. Yangın yönetmeliğinin gerektirdiği alanlarda yangına dayanıklı, sertifikalı, panic push bar’lı çelik kapılar monte edilecektir. Kule girişlerinde 4 adet (2 arka giriş, 2 ön giriş) döner cam kapı bulunacaktır.
TAVANLAR
Depolarda tavanlar brüt beton olarak teslim edilecektir.Ortak kullanım alanlarında projesine bağlı olarak alçıpan asma tavan, alüminyum grill asma tavan, ahşap lamel asma tavan, metal asma tavan imal edilecektir. Tüm ortak kullanıma ait ıslak hacimlerde neme dayanıklı alçıpan asma tavan yapılacaktır. Otopark tavanları ve servis koridorları tavanları beton yüzey olarak teslim edilecektir.
ISLAK HACİMLER
Leed kriterlerine uygun su tasarruflu 1. kalite armatürler kullanılacaktır. Islak hacimlerde gazbeton bölme duvar, wc kabinleri cubicle ara bölme ve kapısı olarak imal edilecektir. Zemin kattaki ıslak hacimler hariç, tüm kule katlarındaki ıslak hacimlerde zemin, projeye uygun 1. sınıf seramik kaplama yapılacaktır.

ELEKTRİK SİSTEMİ

ELEKTRİK GÜCÜ KAPASİTESİ
TRAFO GÜCÜ
JENARATÖR SAYISI
JENERATÖR BESLEME ORANI
JENERATÖR BESLEME ORANI
JENARATÖR YAKIT TANKI KAPASİTESİ
OFİS İÇİ AYDINLIK DEĞERLERİ
ELEKTRİK ENERJİSİ DAĞITIMI
Yapının enerjisini karşılamak üzere orta gerilim hücreleri ve trafoların bulunduğu trafo merkezi tesis edilecektir. Binanın yüksek yapı olması nedeniyle; katlara enerji dağıtımı için Busbar Sistemi oluşturulacaktır. Proje kapsamındaki elektrik tesisatı yerel yönetmeliklere, Avrupa ve uluslararası standartlara uygun olarak tasarlanacaktır.
YEDEK ENERJİ SİSTEMİ
Şebeke elektriği kesildiğinde yapının tüm ihtiyacını %100 karşılayacak şekilde dizel elektrojen (jeneratör) grubu kurulacaktır. Yapının BMS, güvenlik sistemleri, yönetim ofisi bilgisayarları, data ve telefon sistemi, anons sistemi, yangın ihbar ve yangın damperlerini besleyecek nitelikte UPS altyapısı oluşturulacaktır.
AYDINLATMA TESİSATI
Ortak mahallerde aydınlatma floresan veya LED ampul ihtiva eden 1. sınıf armatürlerle sağlanacaktır. Ortak mahaller ve otopark bölümlerinde acil aydınlatma ve güvenlik aydınlatması için yeterli miktarda akülü armatürler kullanılacaktır.
ASANSÖRLER
Yapıda ofis katlarına hizmet eden projesine uygun sayı ve teknik özelliklere sahip personel asansörleri, 1 adet servis ve itfaiyeci asansörü; projesine uygun sayı ve teknik özelliklere sahip otopark asansörleri tesis edilecektir. Asansörlerin kontrol odasından izlenebilmesi için EMS (Elevator Menagement System) kurulacaktır. Kabinlerde güvenlik kamerası ve anons tesis edilecektir.

MEKANİK SİSTEM

YOLCU ASANSÖR SAYISI / KAPASİTESİ
SOĞUTMA (CHILLER) KAPASİTESİ
ISITMA (KAZAN) KAPASİTESİ
TEMİZ HAVA KAPASİTESİ
EGZOST HAVASI KAPASİTESİ
BİNADAKİ ISI KONFOR ORANLARI
ISITMA / SOĞUTMA SİSTEMİNİN HER OFİS İÇİN KONTROLÜ
KAT BAZINDA MERKEZİ ISITMA VE SOĞUTMA GÜÇLERİ
ISITMA - SOĞUTMA SİSTEMİ
Isıtma sistemi doğalgaz yakıtlı kazanlarla, soğutma sistemi su soğutmalı soğutma gruplarıyla merkezi sistem olarak yapılacaktır. Ofis (fan-coillerin temini ve her türlü mekanik tesisat işleri müşteri / kiracı ya aittir) ve ofis koridorlarında 4 borulu fan-coiler kullanılarak ısıtma ve soğutma sistemi gerçekleşecektir. Her bağımsız bölüm için ısıtma ve soğutma giderleri kalorimetre ile ölçülecektir.
HAVALANDIRMA SİSTEMİ
Ofis bölümlerinin havalandırması için her katta bağımsız ısı geri kazanımlı %100 taze havalı havalandırma santralleri kullanılacak şekilde dizayn edilmiştir. (HRV cihazların temini ve ofis içi havalandırma sistemi imalatları, müşteri / kiracı ya aittir.) Havalandırma cihazları yüksek verimli rotariv ısı geri kazanım sistemi ile donatılacaktır. Ofislerde 10 m/kişi kabulü ile 50 m/saat taze hava sağlanacaktır. Ofis katları ıslak hacimlerinde merkezi egzost havalandırma yapılacaktır. Otopark katlarında normal havalandırma ve duman egzost sistemi jet fan’lı sistem olarak uygulanacaktır. Tüm katlarda duman tahliye sistemi, yangın merdivenleri ve acil durum asansöründe basınçlandırma uygulanacaktır.
YANGIN TESİSATI
Tüm binada otomatik sulu söndürme sistemi (sprinkler) uygulanacaktır. Ortak mahallere yangın dolabı yerleştirilecektir. IT odasında gazlı söndürme sistemi, jenaratör dairesi ve trafo odalarında kuru tip sprinkler sistemi uygulanacaktır. Mutfak davlumbazlarında da yangın söndürme önlemleri alınacaktır.
SIHHİ TESİSAT
Ofis katlarında ortak mahalde bay ve bayan ıslak hacimleri olacak, kullanılan tüm malzeme TSE ve diğer ulusal şartnamelere uygun olacaktır (Ofis içi ıslak hacimlere ait mekanik tesisat ve vitrifiye ürünlerinin temini ve montajı müşteri / kiracı ya aittir). Merkezi su deposu ve hidrofor sistemi uygulanacaktır. Islak hacimlerdeki sıcak su ihtiyacı elektrikli lokal su ısıtıcıları ile karşılanacaktır.

ZAYIF AKIM SİSTEMİ

AYDINLATMA OTOMASYONU
ORTAK SİSTEM ODASI
FİBER OPTİK KABLOLAMA
GÜVENLİK SİSTEMLERİ
GÜVENLİK SİSTEM MARKALARI
KAT BAZINDA TELEFON HATTI
IP TABANLI ZAYIF AKIM YAPISI
ACİL ANONS SİSTEMİ